Központi telefonszám |
---|
+361/464-8600 |
Az oldal támogatja a vakbarát felolvasóprogramok használatát.
Kórházunk története |
A XIX. század végén és a XX. század első felében a Szent Imre Kórház helyén egy „Erzsébet Sósfürdő” nevű gyógyüdülő központ működött. A fürdő története 1850 körül kezdődött, mikor a terület tulajdonosa kutakat ásatott, mert – zöldségtermelő lévén – az öntözéshez sok vízre volt szüksége. A feltörő vizet meglepően keserűnek találták, ezért 1853-ban vegyelemeztették, s a szakvéleménynek megfelelően egy évvel később Unger Ferenc budai gyógyszerész a források felhasználásával gyógyvíz-fürdőt építtetett. A vizet szorulás, gyomor- és vastagbélhurut, nőgyógyászati és mozgásszervi panaszok esetén (köszvény, csúz), valamint idült bőrbetegségek ellen ajánlották. Unger Ferencről Mattoni Henrikre szállt a fürdő tulajdonjoga. Mattoni új fürdőépületet hozott létre, melynek terveit Ybl Miklós készítette. A gyógyüdülő komplexum az I. Világháború előtt élte fénykorát. A két Világháború között a fürdő környezetét beépítették, minek következtében a felszíni kutak vízhozama jelentős mértékben csökkent. A természetes gyógymód e népszerű eszköze már-már elapadni látszott, mikor váratlanul 1943-ban 536 méter mélyen a kutatók 49oC hőmérsékletű termálvízre bukkantak. Nőgyógyászati fürdőkórház létesítését tervezték, az új lehetőséget azonban a II. Világháború kirobbanása miatt nem tudták kihasználni. A Háború után folytatták a már megkezdett munkálatokat, ám egy kormányrendeletnek megfelelően – és a régi álmokkal ellentétben – a dél-budai terület ellátására szolgáló, 362 ágyas, általános jellegű kórházat építettek. A Fővárosi Tanács Tétényi úti Kórháza 1950. június 20.-án nyitotta meg kapuit a rászorulók előtt.
A 60-as évek végén és a 70-es években jelentős mértékben megnőtt Dél-Buda lakosságszáma. A növekvő igények hatására a Kórházat új pavilonokkal bővítették: 1972-ben adták át a „C”, majd 1978-ban a „B” épületet.
Az 1990-es években részben az egészségügyi kapacitástörvény előírásai miatt, részben saját elhatározásból, valamint a „B” és „C” épületek komfortosításának következményeként a kórház ágyszáma fokozatosan csökkent. Megszűnt az integráció is. Az intézmény kötelékéből levált előbb a dél-budai alapellátás, majd a két kerületi szakorvosi rendelőintézet. Végül – 2003-ban – a kórház egy telephelyűvé vált.
A Szent Imre Kórház a szakorvos-képzésben, az orvos-továbbképzésben és a medikusok gyakorlati oktatásában egyaránt évtizedek óta részt vesz. 1999 őszén a SOTE az intézet Patológiai Osztályát teljes körű, az összes többi osztályt pedig részképzésre akkreditálta. Az akkreditációt 2008-ban megújították.
A jelenleg 678 ágyas Szent Imre Kórházban az aktív ellátást a Sürgősségi Betegellátó Centrum, az Operatív Szakmák Mátrix Szervezete, a Belgyógyászati Szakmák Mátrix Szervezete, valamint az osztályszerkezetben működő Neurológia és Pszichiátria képviselik. A hosszabb idejű ápolást nyújtó egységek: a Neurológiai (Stroke-) Rehabilitációs Osztály, a Krónikus Pszichiátriai Osztály, a Krónikus Osztály, a Geriátriai és Geronto-pszichiátriai Rehabilitációs Osztály.
A kórházvezetés nagy erőfeszítéseinek és kemény munkájának köszönhetően, 2012-ben ünnepélyes címátadó rendezvény keretében a Pécsi Tudományegyetem, 2016-ban a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara a Szent Imre Kórháznak adományozta az "Oktatókórház" címet, ezzel elismerve a több évtizede folyó tudományos és oktatási tevékenységünket. Az ünnepélyes címátadót követően a kórház főigazgatója, Dr. Bedros J. Róbert 2013-ban szorgalmazta az intézet megnevezésének módosítását, így az Szent Imre Egyetemi Oktatókórházra módosult. A kórház fejlődésének elismeréseként és kitűnő munkánk eredményeként 2021. szeptemberében a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Tanácsa a „Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Gyakorló Kórháza” címet adományozta a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház részére. 2021-ben három fővárosi centrumkórház alá szervezték át Budapest és Pest megye kórházi ellátásának jó részét az állami egészségügyi ellátórendszer hatékonyabb működése, és ezáltal a koronavírus-világjárvány következtében megnövekedett egészségügyi feladatok eredményes ellátása érdekében. 2021. januárjától a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház is centrumkórházként folytatta működését, megnevezését még ebben az évben Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházra módosította Dr. Bedros J. Róbert, a kórház főigazgatója.
2022-ben a Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház főigazgatója, Dr. Bedros J. Róbert több évtizedes munkájának köszönhetően újabb sikereket ért el az intézmény. Európában először hazánkban létesült obezitológiai tanszék, amely a Pécsi Tudományegyetem és a Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház évek óta tartó szoros együttműködésében jött létre. Dr. Bedros J. Róbert már több mint húsz éve foglalkozik a szakterülettel és az obezitológiai tanszék létrehozásának ötlete már sok éve megfogalmazódott benne. |